Ieškote paprasto, bet neįtikėtinai skanaus patiekalo? Troškintos jautienos kepenėlės grietinėlės padaže – tai receptas, kuris pavergė net mano šeimos kepenų skeptikus! Minkštos, sultingos kepenėlės, apgaubtos kreminiu, švelniai pikantišku padažu, taps jūsų virtuvės hitu. Šiame straipsnyje rasite ne tik žingsnis po žingsnio instrukcijas, bet ir gudrybes, kaip pasiekti tobulą skonį bei alternatyvas kiekvienam skoniui. Pasiruoškite nustebinti artimuosius!
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Šios troškintos jautienos kepenėlės grietinėlės padaže – tai patiekalas, kuris nustebins net tuos, kurie paprastai nėra kepenų mėgėjai. Jos lengvai paruošiamos, o skonis toks puikus, kad mano šeima – dukra ir vyras – vienbalsiai paskelbė šį receptą geriausiu kepenėlių gaminimo būdu. Aš pati mėgstu eksperimentuoti su kepenėlėmis, bet šis variantas tapo tikru hitu mūsų namuose. Minkštos, sultingos kepenėlės, apgaubtos kreminiu padažu, puikiai tinka tiek kasdienai, tiek šventėms. Pabandykite – ir pamatysite, kaip paprasta nustebinti artimuosius!
Galimos ingredientų alternatyvos
Jei po ranka neturite jautienos kepenėlių, puikiai tiks veršienos kepenėlės – jos švelnesnio skonio ir dar minkštesnės. Vištienos kepenėlės taip pat gali būti pasirinkimas, tik troškinkite jas trumpiau – apie 2–3 minutes. Vietoje liesos grietinėlės galite naudoti 10 % riebumo grietinę, kuri padažą padarys tirštesnį ir sodresnį, arba kokosų pieną – jis suteiks egzotišką, šiek tiek saldų poskonį, puikiai derantį su kepenėlėmis.
Pomidorų padažą lengvai pakeisite šviežiais trintais pomidorais (2–3 vidutiniai pomidorai) arba 2 šaukštais pomidorų pastos, praskiestos 50 ml vandens. Norite aštresnio skonio? Įdėkite žiupsnelį čili dribsnių, smulkintą šviežią papriką ar net šlakelį tabasko padažo. Vietoje petražolių išbandykite krapus, baziliką, kalendrą ar net šiek tiek čiobrelių – kiekvienas žalumynas pridės unikalią natą.
Patiekalo gaminimo patarimai
Sultingos kepenėlės – tai ne magija, o keli paprasti triukai. Pirmiausia, nepervirkite jų! Ilgas troškinimas (daugiau nei 5–7 minutės) kepenėles padaro kietas ir sausas. Optimalus laikas padaže – 3–5 minutės, kad jos išliktų minkštos ir neprarastų sultingumo.
Prieš gaminimą kepenėles būtina mirkyti piene – tai pašalina kartumą ir suteikia švelnumo. Minimalus laikas – 2 valandos, bet jei galite, palikite per naktį šaldytuve. Pienas neutralizuoja geležies poskonį, kurį daugelis laiko kepenėlių trūkumu. Mokslinis pagrindas? Piene esantys baltymai ir riebalai ištraukia kartumą sukeliančias medžiagas, o 2023 m. maisto technologijų tyrimai patvirtina, kad toks mirkymas pagerina tekstūrą.
Kepkite kepenėles ant stiprios kaitros karštoje keptuvėje, bet trumpai – po 1 minutę iš abiejų pusių. Taip užsandarinsite sultis viduje, o paviršius taps traškus. Naudokite sviestą su aliejumi (1:1) – sviestas suteiks riešutinio aromato, o aliejus apsaugos nuo pridegimo.
Ingredientai (4–6 porcijoms)
Jautienos kepenėlės: 1,2 kg
Miltai: 1 valgomasis šaukštas (kepenėlėms apvolioti)
Pienas: apie 500 ml (kepenėlių mirkymui)
Aliejus: 2–3 valgomieji šaukštai (kepimui)
Grietinėlės padažui:
Liesa grietinėlė: 500 ml (15 % riebumo, galima reguliuoti pagal skonį)
Morkos: 2 didesnės (apie 200 g)
Svogūnai: 2 vidutiniai (apie 150–200 g)
Pomidorų padažas: 4 valgomieji šaukštai (arba alternatyvos)
Miltai: 1 valgomasis šaukštas (padažo tirštumui)
Vanduo arba sultinys: 50–100 ml (reguliuokite pagal padažo konsistenciją)
Druska: pagal skonį (rekomenduoju apie 1 arbat. šaukštelį)
Juodieji pipirai: žiupsnis (arba malti pagal skonį)
Smulkintos petražolės: 2 valgomieji šaukštai (arba kiti žalumynai)
Aliejus: 1 valgomasis šaukštas (daržovėms kepinti)
Recepto paruošimas
Paruoškite kepenėles: Nuplaukite jautienos kepenėles, pašalinkite plėves ir supjaustykite plonomis juostelėmis (apie 1 cm storio). Užpilkite pienu ir palikite mirkti 2 valandas (arba per naktį šaldytuve).
Kepkite daržoves: Nuskuskite morkas, sutarkuokite stambia tarka ir kepkite keptuvėje su šaukštu aliejaus ant vidutinės kaitros 2–3 minutes, kol suminkštės.
Pridėkite svogūnus: Smulkiai supjaustykite svogūnus, suberkite į keptuvę ir kepkite dar 3–4 minutes, kol taps permatomi ir lengvai pagels.
Gaminkite padažą: Suberkite šaukštą miltų, išmaišykite, kad neliktų gumulėlių. Supilkite grietinėlę, sudėkite pomidorų padažą ir įpilkite vandens arba sultinio (pradėkite nuo 50 ml, jei reikia, pridėkite daugiau). Maišykite, kol padažas ims tirštėti.
Prieskoniai: Įberkite druskos, pipirų ir troškinkite ant silpnos kaitros 3–4 minutes, nuolat maišydami, kad padažas būtų vientisas.
Kepkite kepenėles: Nupilkite pieną nuo kepenėlių, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu, apvoliokite šaukšte miltų. Kepkite karštoje keptuvėje su aliejumi (arba aliejaus ir sviesto mišiniu) ant stiprios kaitros po 1 minutę iš abiejų pusių, kol paviršius paruduos.
Troškinkite: Perkelkite kepenėles į padažą ir troškinkite ant silpnos kaitros 3–5 minutes. Neperlaikykite – kepenėlės turi likti minkštos!
Pabaiga: Suberkite smulkintas petražoles, išmaišykite ir nukelkite nuo ugnies.
Patiekimas: Patiekite karštas su padažu ir garnyru – puikiai tinka bulvių košė, ryžiai ar keptos daržovės. Skanaus!
Papildomi patarimai ir idėjos
Garnyro variacijos: Šalia puikiai dera kepti grybai, šparagai ar net grikių košė – ji pabrėžia kepenėlių skonį.
Padažo sodrumas: Jei norite intensyvesnio skonio, į padažą įpilkite šaukštelį Dižono garstyčių arba šlakelį sojos padažo.
Sveikatingumas: 2024 m. mitybos tyrimai rodo, kad kepenėlės – puikus geležies ir vitamino A šaltinis, o grietinėlės padažas subalansuoja jų intensyvumą.