Daugiau kaip metus trukęs ikiteisminis tyrimas dėl buvusios Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos anesteziologės Lauros Šilinskytės savižudybės baigtas. Prokuratūra nutraukė tyrimą neradusi kitų kaltės. Mirusios medikės brolis stebisi tokiomis išvadomis ir neketina pasiduoti, kol sesers darbovietėje mobingu užsiėmę medikai nesulauks baudžiamosios atsakomybės.
Kaip „Vakaro žinios" jau skelbė, ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po visuomenėje didelį atgarsį sukėlusios jaunos Šiaulių ligoninės gydytojos savižudybės pernai gegužę. Moters artimieji viešai teigė, kad jos mirtis yra susijusi su darbe patirtu mobingu. Medikė rasta negyva praėjus dviems dienoms po jos atleidimo iš darbo Šiaulių ligoninėje. Vėliau buvo nustatyta, kad medikė iš darbo buvo atleista neteisėtai.
Tačiau daugiau nei 150 lapų apimties prokuratūros ikiteisminio tyrimo nutraukimo nutarime konstatuojama, kad ikiteisminio tyrimo metu nenustatyta jokių duomenų, kurie atskleistų, jog moters atleidimą iš darbo inicijavę ar kiti asmenys būtų siekę privesti ją prie savižudybės ar būtų numatę, kad ji gali priimti tokį sprendimą, todėl daroma išvada, kad jų veiksmuose kaltės nėra.
„Vakaro žinios" yra skelbusios, kad atliekant ikiteisminį tyrimą, pareigūnų prašymu Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba atliko patikrinimą Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Nors išvados nebuvo skelbiamos viešai, jose insultu sergantiems pacientams tokios intervencinės operacijos kaip cerebrinių kraujagyslių angiografijos, perkutaninės transliuminalinės angioplastikos, mechaninės trombektomijos procedūras atliko neturintys teisės atlikti šias procedūras gydytojai kardiologai. Dalis pacientų po tokių operacijų neišgyveno.
Kaip vėliau paaiškėjo, pernai ligoninėje buvo atliktos iš viso 99 intervencijos insultu sergantiems pacientams, iš kurių 22 pacientai mirė. Tačiau ligoninės vadovybė teigia, kad kardiologai, atlikę tokias intervencijas, turėjo tam teisę, nes, kaip teigia įstaigos naujasis vadovas Mindaugas Pauliukas, buvo „papildomai pasimokę, todėl kompetentingi." Nepaisant to, visi tie medikai, bei skyriaus, kuriame dirbo L.Šilinskytė, vadovė, ligoninėje nebedirba.
„Vakaro žinių" kalbintas nusižudžiusios medikės brolis Artūras Šilinskis stebisi prokuratūros sprendimu ir tikina, kad tai dar ne pabaiga teisybės paieškų kelyje: „Įrodyti privedimą prie savižudybės dėl mobingo yra labai sudėtinga. Gal dėl to prokuratūrai kilo abejonių. Prokurorės sprendimas toks, bet jis gali būti skundžiamas. Tad tai nėra paskutinis etapas. Kol kas esame analizavimo stadijoje. Gavome 150 bylos puslapių, reikia įsigilinti į visas smulkmenas. Tuomet žiūrėsime, kokius veiksmus galime daryti toliau. Pažiūrėsime, kas buvo ištirta ir kokie veiksmai buvo atlikti. Ėjimų dar turime."
- Laura planavo išvykti į Vokietiją. Atleidimas iš darbo jai būtų užkirtęs tam kelią?
- Taip, ji planavo išvažiuoti. Su atleidimo įrašu ji nebūtų galėjusi toliau tęsti savo karjeros Vokietijoje, kaip planavo. Norint įsidarbinti Vokietijoje, būtų reikėję rekomendacijų. Įsivaizduokite, jeigu būtų įrašas, kad ji kaltinama dėl dokumentų klastojimo. Kaip manote, būtų priėmę vokiečiai į darbą tokį specialistą ar ne? Tad kelias į Vokietiją buvo užkristas kelias. Tai turėjo paveikti ją.
- Kaip vertinate, kad Akreditacijos tarnybai paviešinus tyrimo išvadas apie gydymo paslaugų kokybę ligoninėje, naujoji vadovybė neigia, kad kardiologai, atlikę operacijas, po kurių pacientai neišgyveno, neturėjo teisės jų atlikti?
- Yra specialistai, kurie nustatė, kad tai yra pažeidimas.
- Dalis tų medikų jau dirba kitose įstaigose.
- Nesąžininga, jie turi būti nubausti.
Lietuvoje vis dar nėra baudžiamosios atsakomybė už mobingą, todėl galima tik bandyti įrodyti, kad tai buvo privedimas prie savižudybės. Nėra Lietuvoje sukurtos teisinės sistemos, kuri gintų žmones, patiriančius mobingą. Tai yra sudėtingiausia situacijos pusė.
Nežinau, kur dabar dirba Lauros buvusi vadovė, kiek žinau, išėjo savo noru, bet suprantu, kad taip jai buvo pasiūlyta. Nes norint atleisti, reikia įrodymų. O jeigu nenori kažko įrodinėti, lengviau pasiūlyti išeiti savo noru.
Kalbėjau su keliais medikais, jie džiaugiasi, kad vadovė Šiauliuose nebedirba. Kiek girdėjau, atmosfera gerėja, sugrįš profesionalūs medikai, kurie buvo tiesiog išvaryti iš savo darbo vietų.
- Laura manė, kad į daug ką buvo numojama ranka tam, kad būtų išsaugotas Insultų klasteris įstaigoje?
- Taip, tas Insultų klasteris jau buvo... Ten buvo ne gydymas, o žmonių žudymas. Laura negalėjo tylėti ir darė, ką galėjo. Ji visą laiką į ligonius žiūrėjo kaip į artimus žmones. Ji visuomet buvo už tai, kad gydymas būtų profesionalus. Ir niekuomet negalėjo palikti ramiai to, kas ten vyksta. Buvo medikų, kurie taip pat matė tai, bet pasirašė taikos sutartis ir nustojo kovoti, pasitraukdavo. O Laura taip elgtis negalėjo.
Justina GAFUROVA