Soros laikomos vienomis iš seniausių žemės ūkio kultūrų. Jų grūdų rasta, kasinėjant IX-VIII amžiaus prieš mūsų erą gyvenvietes. Šiam laikui priskiriami ir rasti duonos, iškeptos iš sorų miltų, likučiai. Senovėje ši grūdinė kultūra buvo plačiai paplitusi Azijoje ir Europoje dėl savo nereiklumo. Klajokliams mongolams soros buvo vieninteliai duoniniai augalai. Sorų duona ir košė buvo svarbiausi Užuralės klajoklių, nogajų ir Krymo totorių, čerkesų ir kitų Kaukazo tautų maistas. Šiandien daugiausia sorų auginama Azijos ir Afrikos šalyse. Mūsų šalyje sorų kruopos taip pat yra žinomos, nors ir nelabai populiarios. Pagal baltymų ir riebalų kiekį sorų kruopos lenkia miežines, perlines, grikių kruopas, o pagal kaloringumą nenusileidžia grikių ir ryžių kruopoms. Iš sorų kruopų ruošiama košė su vandeniu ir pienu, užkepėlės, kotletai, kroketai, sriubos.
Piene virta sorų kruopų košė didina maistines ir biologines sorų savybes, gerina jų įsisavinimą.
Pagal biologinę vertę sorų baltymai gali būti lyginami su kvietinių miltų, kukurūzų, pupelių, žemės riešutų baltymais. Nepakeičiamų aminorūgščių - leucino ir metionino - juose daugiau negu kitų grūdinių kultūrų grūduose. Pagal riebalų kiekį soros nusileidžia tik avižoms, o pagal linolo rūgšties kiekį net lenkia jas. Sorose gausu fosforo, cinko, jodo, kalio, natrio, magnio, bromo, o vitaminų B1 ir B2 jose 2 kartus daugiau negu kviečiuose ir rugiuose.
Soti sriubelė
Išvirti vištienos sultinį. Nuskusti bulvę ir visą įmesti į sultinį. Perplauti sorų kruopas, supilti į sultinį. Kruopų kiekis priklauso nuo sultinio kiekio. Reikia, kad išvirus sriuba nebūtų per tiršta. Kai bulvė išverda, ją išimti, sutrinti ir sudėti atgal į sriubą. Suplakti
2 kiaušinius ir plona srovele, nuolat maišant, supilti į sultinį. Apkepti smulkiai supjaustytus lašinius ir svogūną. Pagal skonį pagardinti žalumynais.
Sorų kruopų apkepas su moliūgu
1,5 stiklinės sorų kruopų, 0,5 kg moliūgo, 3 stiklinės maltų džiūvėsėlių, 100 g sviesto, 0,5 l pieno, 2 kiaušiniai, 3 valgomieji šaukštai majonezo, druskos, cukraus.
Sorų kruopas gerai perplauti, užpilti vandeniu, kad tik padengtų, pasūdyti, dėti virti. Kai tik vanduo įsigeria, įpilti 1,5 stiklinės pieno ir ant mažos ugnies virti, kol išvirs. Į košę įdėti 1/3 sviesto ir 1-2 valgomuosius šaukštus cukraus, maišyti, kol sviestas ištirps. Kiaušinius išplakti su 1/2 stiklinės pieno ir 2 valgomaisiais šaukštais majonezo. Atsargiai sumaišyti moliūgus su koše ir kiaušinių mišiniu, stengtis nesutrinti moliūgo kubelių. Kepimo formą gausiai patepti sviestu (1 valgomasis šaukštas) ir pabarstyti 1/2 džiūvėsių. Sukrėsti košę, išlyginti, paviršių patepti plonu majonezo sluoksniu ir apibarstyti likusiais džiūvėsiais, uždėti nedidelius gabalėlius likusio sviesto. Orkaitėje kepti 20 minučių 200 laipsnių temperatūroje, kol gražiai apskrus. Patiekti karštą.
Sorų paplotėliai su svogūnais ir žalumynais
200 g sorų, 6 rožinės salotų svogūnų galvutės, 1 ryšelis petražolių, 0,5 svogūnų laiškų ryšelio, 3 valgomieji šaukštai alyvuogių aliejaus, 2 kiaušiniai.
Soras išvirti ant mažos ugnies truputį pasūdytame vandenyje (vandens turi būti 2 kartus daugiau negu kruopų). Stambiai supjaustyti svogūnų laiškus ir petražoles.
Nulupti ir plonais žiedais supjaustyti svogūnų galvutes. Apkepti su šaukštu alyvuogių aliejaus, kol pasidarys skaidrūs, pagardinti druska, pipirais. Išplakti kiaušinius su petražolėmis ir svogūnais, suberti soras, pagardinti prieskoniais. Į įkaitintą keptuvę su alyvuogių aliejumi įdėti metalinius serviravimo žiedus ir į vidų įpilti mišinį. Apkepti 3 minutes. Taip paruošti 8 paplotėlius. Patiekti su salotomis ir likusiais svogūnais.