Kas yra juodieji ryžiai?
Juodieji ryžiai pasižymi egzotiška išvaizda ir nepaprastu, šviežiai keptos duonos aromatu. Tai ypatinga ryžių veilė, gimusi Italijoje, Vercelli 1997m., kryžminant tipines Po slėnio ryžių rūšis su Azijos kilmės juodaisiais ryžiais.
Venere vardas susijęs su graikų mitologijoje garsia meilės, vaisingumo ir grožio deive. Kinijoje reti juodieji ryžiai buvo priskirti stipriems afrodiziakams, o auginimas buvo labai ribotas ir skirtas tik imperatoriui ir išskirtinai kilmingoms šeimoms.
Kokia nauda?
Šie ryžiai pasižymi sodria juoda spalva. Būtent čia ir slypi antocianinai- antioksidantai, padedantys kovoti su ląstelių senėjimu, širdies, kraujotakos ir akių ligomis. Juose gausu mineralų ir vitaminų (puikus vitaminų B ir B1, fosforo, magnio, geležies ir kalcio šaltinis). Juodieji ryžiai yra nesmulkinti, todėl gausu skaidulų ir turi mažesnį glikemijos indeksą nei baltieji ryžiai, yra lengviau virškinami.
Mažos gudrybės:
Ryžius galite pasiruošti iš anksto: virkite ryžius apie 15-20 minučių, atvėsinkite ir laikykite šaldytuve. Norėdami ruošti patiekalą (pvz risotto), ryžius gaminkite pasirinktu būdu dar maždaug 15-20 min.
Pilnai ar dalinai išvirtus ryžius galima laikyti šaldytuve kelias dienas uždarame indelyje arba tiesiog užsišaldyti.
Su kuo derinti?
Nors patys juodieji ryžiai yra labai aromatingi, juos ypač lengva derinti su įprastais ingredientais. Patiekalo sėkmė priklausys pasirinktų produktų kokybės, tad geriau mažesnė ingredientų įvairovė, bet kiek įmanoma geresnė kokybė.
Juoduosius ryžius ruoškite su:
- Balta mėsa (vištiena, kalakutiena, triušiena)
- Daržovėmis ( šviežiomis, sūdytomis, marinuotomis, raugintomis)
- Jūros gėrybėmis (ypač kalmarais, krevetėmis)
- Padažais (pesto, mango, kario, kokoso)
- Sūriais (mocarela, feta, ožkos)
- Uogienėmis, saldžiais kremais (kaštonų kremas, uogų tyrė)
- Vaisiais ir uogomis ( ypač su persikais, melionu, mangais, obuoliais, greipfrutais)
- Žuvimi
Ką gaminti?
Ryžius galite patiekti kaip garnyrą, tiesiog apšlakstę ypač tyru alyvuogių aliejumi.
Ruoškite risotto, sriubas, užkandžius, pyragus, desertus, pudingus ar tiesiog papildykite įprastas salotas keletu šaukštų juodųjų ryžių.
Skanių atradimų! O dabar receptas kaip gaminti nuo iki!
Ingredientai
- ryžiai
- vanduo.
Recepto paruošimas
1. Tinkamai išvirti juodieji ryžiai išlieka tvirti ir birūs. Prieš verdant ryžius, rekomenduojame perplauti po vėsiu tekančiu vandeniu. Ryžių ir vandens santykis turėtų būti 1/4 ( 1 dalis ryžių + 4 dalys vandens). Apsišarvuokite kantrybe- šie ryžiai verda apie 40 minučių.
2. Berkite ryžius į puodą, užpilkite vandeniu, uždenkite dangčiu. Kai užvirs, sumažinkite kaitrą iki mažiausios ir prižiūrėkite, kad viso virimo metu užtektų vandens.
3. Jei virtuvėje nesijaučiate labai tvirtai, galite berti ryžius į puodą, užpilti labai dideliu kiekiu vandens ( bet ne mažiau, nei santykis 1:5), virti apie 40-45 minutes ant vidutinės-mažos kaitros. Ragaukite- jei ryžis išviręs (jis vis tiek bus tvirtas, traškus), likusį puode vandenį nupilkite. Svarbiausia užduotis- nepervirti.
4. Orkaitėje gaminant ryžius rekomenduojame rinktis uždengiamą indą arba kepimo skardą aukštesniais kraštais ir ją uždengti pvz. folija. Išsklaidykite ryžius inde, užpilkite verdančiu vandeniu, uždenkite ir kepkite 180°C apie 45 min. Tuomet išjunkite orkaitę ir palikite 10 minučių pailsėti. Atidenkite kepimo indą ir su šakute prasklaidykite ryžius.
5. Jei gaminate risotto, apkepkite pjaustytą svogūną šlakelyje ypač tyro alyvuogių aliejaus, suberkite ryžius ir pašildykite juos 1-2 minutes. Tuomet pilkite vyno, o kai šis išgaruos - karšto sultinio (jei nenaudojate vyno, pilkite sultinį). Sultinio pilkite nuolat po truputį, kai išgaruos- papildykite. Ir tai kartokite, kol ryžiai išvirs. Pabaigoje įmaišykite sviesto ir tarkuoto kietojo sūrio. Skanaus!
6. Rekomendacija: Daugiau ryžių receptų rasite: Ryžių receptai.